Przejdź do głównej zawartości

Yellowstone – niebezpieczna piękność

yogiPierwszy na świecie park narodowy (1872) i jednocześnie jeden z największych w USA. Słynie głównie z gejzerów, gorących źródeł oraz (znanego głównie z kreskówek) misia Yogi. W 1978 roku został wpisany na listę Międzynarodowych Rezerwatów Biosfery. Yellowstone z pewnością jest jednym z tych miejsc, które na zawsze pozostaną w pamięci odwiedzającego. Park leży w Górach Skalistych pośród jezior, rzek i strumieni oraz kanionów. Znajduje się tu także jedna z najważniejszych kalder wulkanicznych na świecie oraz złoża pogrzebanego pod ziemią skamieniałego drewna. Park został utworzony z myślą o ochronie gejzerów i gorących źródeł. Na ponad 890 tysiącach ha żyje także około 20 000 jeleni wirginijskich, 3500 bizonów oraz setki innych gatunków zwierząt w tym odpowiedniki misia Yogi i Bubu, czyli niedźwiedzie grizzly i baribal. Opłata jaką należy uiścić za wejście na teren parku wynosi 16 dolarów (25 dolarów za wjazd samochodem). Uprawnia to do przebywania na terenie Yellowstone przez 7 dni. Istnieje również opcja wykupu „przepustki” ważnej przez cały rok (kosztuje 50 dolarów). Niestety regulamin parku zabrania zbliżania się do niedźwiedzi na odległość bliższą niż 90 m (do innych zwierząt na 20 m). Zatem turyści powinni mieć na wyposażeniu lornetki, bądź aparat z solidnym zoomem.


Atrakcje Yellowstone


W skupisku górnym (Upper Geyser Basin) znajduje się jeden z najpiękniejszych basenów termalnych - Morning Glory Pool. Unikatowe barwy zawdzięcza obecnością alg oraz licznych mikroorganizmów, które żyją w wodzie. Niektóre wyloty gorącej wody zostały zatkane przez turystów, którzy wierzą że wrzucenie monety przyniesie im szczęście. Spowodowało to zmniejszenie wypływu gorącej wody i rozwój bakterii, przez co ogólny wygląd basenu uległ zmianie. Z resztą tu nie ma co opowiadać, to po prostu trzeba zobaczyć! Morning Glory Pool


Gejzery i gorące źródła należą do najważniejszych znaków rozpoznawczych tego parku. Oprócz słynnego Old Faithful wyrzucającego strumień gorącej wody sięgający na wysokość 55 m znajduje się także kilka innych dużych, regularnie wybuchających gejzerów jak Beehive, Castle, Daisy, Grand i Riverside. W tej samej okolicy są również gejzery nieregularne, lecz niesamowicie widowiskowe jak Fan, Giant, Giantess i Mortar.


Old Faithful


Norris Gayser Basin jest najgorętszym regionem „żółtej skały” (pełni funkcję „zimowiska” dla przebywających w Yellowstone zwierząt). Właśnie tutaj znajduje się największy aktywny gejzer na świecie – Steamboat. W innym termalnym obszarze (Mammoth Hot Springs) widać Fort Yellowstone – zespół kamiennych budowli wzniesionych w czasach, gdy parku strzegli amerykańscy żołnierze. Co prawda w tym rejonie nie ma gejzerów, lecz są setki barwnych gorących źródeł różnej wielkości. Kolejna wielka atrakcja parku to długi na blisko 39 kilometrów Wielki Kanion rzeki Yellowstone (Grand Canyon of the Yellowstone). Niedaleko Canyon Village woda spada dwoma wodospadami do głębokiego na 370 m wąwozu o wielobarwnych ścianach z przewagą żółtych odcieni (stąd nazwa Yellowstone – żółty kamień).


yellowstone-national-park


W skupisku środkowym (Midway Geyser Basin) prawdziwą gwiazdą wydaje się być Grand Prismatic Spring, trzecie co do wielkości gorące źródło na naszej planecie. Jego wymiary wynoszą 75 m x 91 m, a głębokość dochodzi do 49 metrów. Dzięki swojej wielobarwności, będącej efektem obecności glonów w 1871 roku podczas jednej z wypraw nadano mu nazwę „pryzmatyczne źródła”. Na podstawie badań nad sinicami i pozostałymi bakteriami żyjącymi w ekstremalnie trudnym środowisku Grand Prismatic Spring naukowcy stwierdzili, że  istnieje duże prawdopodobieństwo życia na innych planetach.


Grand Prismatic Spring


Niestety park ma też swoją mroczną stronę... Znaczna część płaskowyżu położona jest na ogromnej kalderze wulkanu. Z tego powodu istnieje realne zagrożenie wybuchem (chociaż ostatnia erupcja miała miejsce 70 tysięcy lat temu), dlatego teren ten jest stale monitorowany przez naukowców. Według analiz w razie ponownej eksplozji zniszczeniu uległyby niemal całe USA. 


eruption

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ustawienia w piłce siatkowej

Obrona i asekuracja w piłce siatkowej – teoria i praktyka

Przyjęcie w piłce siatkowej

Atak w piłce siatkowej

 

Rozegranie w piłce siatkowej

 

Analiza wpływu rozkładu i skuteczności ataku ze względu na pozycję rozrywającego

Andrea Gardini – Blok

Pistolet VIS wz. 35 – broń której zazdrościli nam nawet Niemcy