Przejdź do głównej zawartości

Rogaliki krucho- drożdżowe w różnych smakach

Chrupiące, drożdżowo–maślane, ze słodkim nadzieniem, a na dodatek oprószone lekkim jak śnieg cukrem pudrem. Rogaliki krucho-drożdżowe, któż z nas ich nie uwielbia? Często jednak myślimy – „rogaliki – dużo roboty”, „mega czasochłonne zajęcie”. Otóż okazuje się, że wcale nie. Nie dość, że są łatwe i szybkie w przygotowaniu to jeszcze uwierzcie mi – posmakują każdemu.

Jeżeli właśnie zastanawiacie się czym uraczyć swoich gości, a nie uśmiecha się Wam pieczenie kolejnego standardowego ciasta czy deseru, możecie zaskoczyć wszystkich takimi właśnie rogalikami. A jeśli nie wiecie czym nadziać wasze rożki, dam wam kilka prostych podpowiedzi. W tym celu używam zazwyczaj masła orzechowego (niedługo podam przepis na domowe masło orzechowe – pycha), nutelli, czy też konfitury z dzikiej róży. Wybieracie w zależności na co macie właśnie ochotę, czy na lekko słone masło orzechowe ze słodkim posmakiem, na słodziutką nutellę czy też coś bardziej neutralnego w smaku. Ja zazwyczaj robię wszystkie naraz, bowiem nigdy nie mogę się zdecydować. I wiecie co? Urozmaicenie to zawsze jest dobra decyzja.

Poniżej podaję przepis na te ekspresowe a zarazem efektowne rogaliki.

Składniki:  (na ok. 50 rogalików)

- kostka margaryny (250 g)
-  ¼ szklanki ciepłego mleka
- 5 dag drożdży
- 4 łyżki cukru
- 3 szklanki mąki (ja używam tortowej typ 450)
- szczypta soli
-  2 całe jajka

Nadzienie: (do wyboru)

- masło orzechowe
- nutella
- twardy dżem lub marmolada (smak obojętny)

Wykonanie:

Przede wszystkim wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę przesiewamy  przez sito, dodajemy sól i wkrawamy margarynę. W międzyczasie przygotowujemy rozczyn z drożdży (do ciepłego mleka należy wkruszyć drożdże, zasypujemy je cukrem odrobiną mąki, przykrywamy ściereczką i czekamy aż drożdże „urosną”). Następnie do mąki i margaryny dodajemy jajka oraz wyrośnięte drożdże i mieszamy całość w misce bądź na stolnicy. Ja preferuję stolnicę bowiem i tak będzie nam potrzebna do rozwałkowania ciasta i podzielenia go.

Po zarobieniu ciasta na gładką, elastyczną masę przykrywam je na ok 10 min ściereczką aby dodatkowo wyrosło. Po tym czasie dzielę ciasto na dwie równe części i rozwałkowuje na duże okrągłe placki po czym dzielę na ok 12 równych części (trójkącików). Na każdy trójkącik nakładamy odpowiednią ilość nadzienia (tak aby nie wypłynęło podczas zwijania oraz pieczenia) i zwijamy w rogalik.

Na koniec gotowe rogaliki smarujemy roztrzepanym jajkiem i wstawiamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na około 20- 25 minut. Ważne jest to aby były one zrumienione.
Po wystudzeniu rogaliki posypujemy cukrem pudrem.


Autor: Paulina Kasprzyk

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ustawienia w piłce siatkowej

Obrona i asekuracja w piłce siatkowej – teoria i praktyka

Przyjęcie w piłce siatkowej

Atak w piłce siatkowej

 

Rozegranie w piłce siatkowej

 

Analiza wpływu rozkładu i skuteczności ataku ze względu na pozycję rozrywającego

Andrea Gardini – Blok

Pistolet VIS wz. 35 – broń której zazdrościli nam nawet Niemcy