Przejdź do głównej zawartości

Józef Hofmann - człowiek wielu talentów



Wirtuoz fortepianu oraz wynalazca dziesiątek innowacji zmieniających codzienne życie (w tym między innymi wycieraczek samochodowych, spinacza biurowego, podwalin pod nawigację drogową oraz grzałki do wody). Mimo to w kraju jest postacią praktycznie anonimową.

Niezwykłe dziecko

Józef Hofmann urodził się 20 stycznia 1876 roku w Krakowie. Jego mama Matylda Pindelska była śpiewaczką, natomiast ojciec Kazimierz znanym w środowisku dyrygentem i pianistą. Józef naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku trzech lat. Początkowo uczyła go starsza siostra Wanda, następnie ciotka. Gdy miał cztery lata, rolę nauczyciela przejął jego ojciec Kazimierz. Niespełna dziesięcioletni Józef 6 stycznia 1886 roku w Warszawie zagrał Koncert d-moll Mozarta pod batutą swojego taty. Niemal z marszu zaczął koncertować po Europie, by 29 listopada 1887 roku w wieku 11 lat zadebiutować w nowojorskim Carnegie Hall. Do końca 1887 roku zagrał 52 koncerty przed amerykańską publicznością. Występów byłoby więcej, ale tournée przerwano po proteście Nowojorskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwa Wobec Dzieci, niepokojącej się o zdrowie chłopca. Wyrok sądu sprawił, że kontraktu obejmującego 80 występów nie udało mu się zrealizować. Pomimo to Józef Hofmann zyskał status gwiazdy. Wkrótce potem szwalniczy potentat i filantrop Alfred Corning Clark ufundował mu stypendium w wysokości 50 000 dolarów pod warunkiem, że przed osiągnięciem pełnoletności nie będzie koncertował.

Od pianisty do wynalazcy

Nie mogąc publicznie grać krakowianin, udał się wówczas do Berlina, gdzie zaczął kształcić się muzycznie pod okiem innego słynnego rosyjskiego pianisty - Antona Rubinsteina. Ponadto poszerzał swoją wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i chemii. Nauka szybko stała się jego drugą pasją i miała silny wpływ na późniejsze losy Józefa Hofmanna. Bliższą styczność ze światem techniki zawdzięczał między innymi Thomasowi Edisonowi. Pod koniec 1887 roku panowie zaczęli listowną konwersację na temat możliwości wykorzystania wynalazku Amerykanina – cylindrycznego urządzenia do zapisu dźwięku. Gdy po dwóch latach Edison udoskonalił fonograf, wysłał mu jeden z trzech egzemplarzy, które trafiły do Europy (pozostałe dwa otrzymali car Rosji oraz centrala Deutsche Post).

Mimo ogromnego talentu muzycznego największą pasją Hofmanna było udoskonalanie cudzych i tworzenie własnych wynalazków. Zaprojektował on wiele ulepszeń wykorzystywanych później przez miliony ludzi. Opracował między innymi pneumatyczne amortyzatory, rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w balonach i samolotach, wymyślił spiralną grzałkę do gotowania wody, piec na ropę naftową, a nawet motorówkę. Przypisuje mu się również wynalezienie spinacza biurowego, którego powstanie zainspirowały kształty nut.  

Rewolucja w motoryzacji

Wbrew temu, co niektórzy próbują wmówić, Józef Hofmann nie zaprojektował wycieraczek, tylko rozwinął powszechnie znane już wówczas pomysły. Pierwsze wycieraczki poruszane były ręcznie przez kierowcę. Jednak to Mary Anderson na początku XX wieku opracowała mechanizm poruszania nimi z wewnątrz pojazdu. Z kolei Polak wpadł na pomysł samoczynnie poruszających się wycieraczek, inspirując się metronomem służącym w muzyce do podawania tempa utworu. Innowacja przykuła uwagę inżynierów Forda, którzy wdrożyli rozwiązanie Hofmanna do swoich samochodów. Początkowo uważano, że wycieraczki rozpraszają uwagę kierowcy podczas jazdy, co może powodować różnego typu zagrożenia. Rozpoczęły się poszukiwania lepszego oraz bardziej skutecznego rozwiązania i trwają do dzisiaj…

Hofmann znalazł także błąd w papierowym systemie nawigacyjnym J.W. Jonesa. Składał się on ze specjalnego dysku z zapisem trasy oraz podłączonego do napędu samochodu odtwarzacza, który obracał mapę wraz z przemieszczaniem się pojazdu. Nasz rodak uważał, że problem stanowiła skala mapy. Zbyt mała, a przez co nieczytelna po wjechaniu do danych miejscowości i równie nieprzydatna w miastach, gdy chciano skorzystać z niej poza nimi. Krakowianin usprawnił urządzenie i od razu zgłosił do urzędu patentowego. Hofmann stworzył dysk z taśmowymi mapami o różnej skali, które automatycznie zmieniałyby prędkość obracania się całego systemu nawigacyjnego przy przechodzeniu z jednej skali w drugą. Genialne prawda?

Problemy i samotność

50 lat po debiucie w Carnegie Hall wystąpił w nowojorskiej Metropolitan Opera. Był to jednocześnie pierwszym w całości nagranym koncert muzyka. Niestety później było już tylko gorzej. Alkoholizm i problemy rodzinne sprawiły, iż coraz rzadziej koncertował. W 1948 roku wycofał się z życia publicznego. Jednak nie porzucił swojego hobby - wynalazków. Na rok przed śmiercią, w rozmowie z dziennikarzem radiowym wyznał, iż teraz pracuje nad udoskonaleniem techniki nagrywania fortepianu. Nie pogodził się z tym, że technologia nie nadążała za jego oczekiwaniami. Ostatnie lata spędził głównie w samotności. Zmarł 16 lutego 1957 w Los Angeles. W 1988 roku, gdy firma Steinway & Sons obchodziła jubileusz, postanowiła wywiesić nad sceną nowojorskiej Carnegie Hall portrety najwybitniejszych pianistów grających na ich instrumentach. Obok Franciszka Liszta, Ignacego Paderewskiego, Antona Rubinsteina czy Siergieja Rachmaninowa znalazła się również podobizna człowieka wielu talentów - Józefa Hofmanna.

Bibliografia


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ustawienia w piłce siatkowej

Obrona i asekuracja w piłce siatkowej – teoria i praktyka

Przyjęcie w piłce siatkowej

Atak w piłce siatkowej

 

Rozegranie w piłce siatkowej

 

Analiza wpływu rozkładu i skuteczności ataku ze względu na pozycję rozrywającego

Andrea Gardini – Blok

Pistolet VIS wz. 35 – broń której zazdrościli nam nawet Niemcy